Jak zacząć oszczędzanie nie mając pieniędzy…

Parę lat temu pracowałam w banku jako specjalista ds. sprzedaży. Zarobki wraz z premiami były dla mnie jak dla osoby nie mającej żadnych zobowiązań bardzo dobre. Z podstawy wynagrodzenia mogłam żyć i opłacać zobowiązania typu czynsz za mieszkanie, media – gaz, prąd,internet, telewizja, telefon. Mieszkałam z partnerem więc mieliśmy dwa dochody. On też miewał niemałe wynagrodzenie co miesiąc.

Nie odmawialiśmy sobie częstych wizyt w restauracjach, sklepach z odzieżą, jeździliśmy na kilkudniowe wycieczki.

Nie oczyszczaliśmy kont do zera czekając na kolejne wypłaty, nie żyliśmy również rozrzutnie, jednak wciąż nie było odłożonej zawrotnej sumy pieniędzy. Nie miałam wtedy takiej świadomości jaką mam teraz. Wydawało mi się, że skoro mam umowę o pracę na czas nieokreślony z super wynagrodzeniem to po co mam jakoś super oszczędzać, planować budżet, w razie zwolnienia mnie z pracy był trzymiesięczny okres wypowiedzenia więc gdyby było coś nie tak wymyśliłoby się coś.  Tak właśnie myślałam mimo, że od małego mama uczyła mnie oszczędzania chociaż też nie miała lekko, miałam nawet założoną w szkole książeczkę sko.

Żyłam tu i teraz ponieważ uważałam, że wybiegając w przyszłość ciągle doszukując się czarnej godziny nic nie osiągnę  nie robiąc kroku w przód. Dalej uważam, że nie jest to zła postawa natomiast jeśli na bieżąco zacznie się zaopatrywać w swoje finansowe tarcze długi nie przerosną Twoich dochodów.

Przez kilka lekkomyślnych ruchów finansowych wpadłam 4 lata temu w długi nie mając oszczędności. Dopiero ten cios zmobilizował mnie do głębszej edukacji finansowej i z wyciągniętych lekcji, wniosków i wiedzy oraz praktyce podzielę się z Tobą w tym artykule przepisem na to, że nawet nie mając wolnych środków na odkładanie możesz to robić.

Nasuwa Ci się teraz zapewne pytanie: „Skąd niby mam brać na jakiekolwiek oszczędzanie skoro mam więcej wydatków niż przychodów i często nie starcza do kolejnej wypłaty?

Możesz krok ku tej zmianie zrobić już dziś i zacząć pracować nad tym by Twoje realia były lepsze niż statystycznego Polaka.

 

To kompletna bzdura, że skoro masz odłożyć po 5 zł miesięcznie to wolisz nie odkładać wcale bo się nie opłaca.

Od ziarnka do ziarnka i zbierze się miarka.

 

Dokonaj analizy swojego konta pod względem opłat…

Wiele banków miewa często propozycje prowadzenia konta i karty za 0 zł bez żadnych dodatkowych opłat. Jednak po jakimś czasie oferta banku może ulec zmianie i było tak w przypadku konta ING Direct , które zakładałam kilka lat temu.

Wcześniej przez kilka lat było bezpłatne zarówno prowadzenie, posiadanie i używanie karty oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów. Obecnie pobierana jest opłata ok 7 zł, opłaty bezpłatne w obcych bankomatach dwie natomiast każda kolejna to 2,50 zł prowizji.

Pospieszyłam od razu po tej zmianie poinformować mojego kuzyna, który również posiada konto w tym banku i jego odpowiedź zwaliła mnie z nóg.  Nie zmienia, gdyż podoba mu się wygląd i łatwość obsługi online strony banku. No i akurat w jego wypadku mogłam zrozumieć ten kaprys, gdyż umie chłopak zarządzać swoim budżetem w dodatku nie zarabia mało.

Jeśli mimo ciężkiej sytuacji, w której być może się znajdujesz i czytając ten artykuł nie zamierzasz zmieniać konta za które płacisz tylko dlatego, że:

  • miła obsługa,
  • już posiadasz konto kilka lat więc po co zmieniać,
  • przyzwyczajony jesteś tak jak mój kuzyn do ładnego wyglądu strony i łatwości poruszania po panelu klienta,
  • bo koleżanka bądź kolega zawsze Cię obsługuje i tak teraz głupio zmienić,
  • bo masz blisko do oddziału,
  • bo nie ufasz bankom, które nie mają stacjonarnej siedziby,
  • bo znów będziesz musiał zmieniać nr konta u pracodawcy czy w zus

oraz szereg innych nie wymienionych przeze mnie obiekcji to APELUJĘ dla Twojego dobra: pozbądź się tych destrukcyjnych przekonań, które i tak już bardzo uszczuplają Twój budżet.

Przykład:

  1. opłata za prowadzenie konta 5 zł przez 12 miesięcy daje zysk 60 zł
  2. opłata za prowadzenie konta 7 zł przez 12 miesięcy daje zysk 84 zł możesz tę kwotę przeznaczyć np. na >>> ten podręcznik zarządzania domowym budżetem <<< który uważam powinien być obowiązkową lekturą każdego gospodarstwa domowego.  Uzbierawszy 60 zł również zaoszczędzisz bo tylko nieznaczną część dołożysz.

Krótki przykład, a zobacz jak obrazuje.  Skoro ponosisz co miesiąc koszty, których i tak nie odczuwasz, to przestań je ponosić, a na pewno odczujesz satysfakcje z zakupu tej książki nie wydając od razu ze swojego budżetu całej kwoty za zakup. Być może uda Ci się uzbierać szybciej bo się zmobilizujesz i np. zaprzestaniesz wydawać inne drobne kwoty np. na szybkie i niezdrowe sposoby żywienia, nałogi, itp.

 

 

Wielu ludziom brakuje cierpliwości w wielu kwestiach życia. Spróbuj, a przekonasz się jak bardzo ucieszy Cię Twój mały mimo, że długo osiągany sukces i pierwszy krok ku nauce oszczędzania.

Lista bezpłatnych kont oraz z usługą Saver…

 

Banki często oferują bezpłatne prowadzenie konta wraz z kartą, czasami wiążę się to z dodatkowymi warunkami jednak bardzo korzystnymi dla Ciebie.

Oferowane są również tzw. usługi saver – automatyczne oszczędzanie. Sam możesz decydować jakie kwoty będą oszczędzane. Jedną z możliwości w usłudze save może być zwrot konkretnego procentu od kwoty, którą zapłacisz kartą w sklepie. Ważne, aby sprawdzić czy bank oferujący zwrot za zakupy wymaga płatności określoną kwotą.

Wybrałam kilka bezpłatnych kont oraz kont z usługą save.

Lista ta jest aktualna na dzień pisania artykułu.

Przed złożeniem wniosku upewnij się czy aby na pewno oferta dalej jest bezpłatna. W większości przypadków posiadając już konto w swoim dotychczasowym banku możesz otworzyć konto online bez wychodzenia z domu, a nawet zamawiania kurierem. Wystarczy przy zakładaniu konta podać dokładnie takie same dane, które podawane były przez Ciebie w Twoim banku i jeśli posiadasz dostęp do bankowości elektronicznej wystarczy zrobić tzw. przelew uwierzytelniający na kwotę 0,01 grosz. Jeśli bank z jakichś względów odrzuci Twój wniosek o otworzenie konta kwota zostanie Ci zwrócona.

Czasami trzeba spełniać pewne wymogi, aby konta były bezpłatne, ale po sam się przekonasz, że np przeniesienie wynagrodzenia, skoro i tak rezygnujesz ze swojego obecnego płatnego konta to nie jest skomplikowany i trudny warunek do spełnienia.

 

Myślę, że ta lista w zupełności wystarczy, pozwoli dokonać szybszego wyboru. Skoro przedstawiłam Ci tak atrakcyjne propozycje czy jest sens szukać dalej? taniej niż 0 zł plus opcje zarabiania nie znajdziesz 🙂

Posiadam więcej niż jedno konto pewnie zastanawiasz się po co?

Zapoznaj się z poniższym artykułem, a dowiesz się dlaczego. W umiejętny sposób zarządzając swoimi kilkoma kontami i pilnując warunków jeśli takowe są możesz co miesiąc zarobić na prawdę fajne dodatkowe pieniądze bez wkładu swojej złotówki:

http://dominikadembska.pl/warto-miec-kont-bankowych-sprawdz-dlaczego/

Jeśli artykuły Ci pomogły zostaw komentarz i podziel się swoimi doświadczeniami.

 

 

Twitter
DembskaDominika on Twitter
7 people follow DembskaDominika
Twitter Pic DemczukK Twitter Pic plabiak8 Twitter Pic jakubjza Twitter Pic zaczynas Twitter Pic Zarabiaj Twitter Pic knura050 Twitter Pic MIZIURAj

Dołącz

Share this post with your friends!